11 Mayıs 2008 Pazar

Cinselik açık bi kapı imiş!

Bu konu ile Radyo Bemba dinleyenlerinin kulaklarına zarar vermek istemezdim ama bahsedeceğim klibi görünce yüzümde bir buruşma oldu, bu yazını sebebi de o buruşmadır.
Artun Ertürk, Diplomatic Immunıty'den yıllardır beklenen albümünü yapmış, ilk klip de kanallarda geziniyor. Diplomatic Immunity bir süredir Diplomatic Rock Opera adı ile sahneye çıkıyordu ama albüm "Artun Ertürk&Diplomatic Rock Opera" adı ile yayımlanmış, bu nüansı anlamadım ama pek iyiye de yoramadım doğrusu.

Vaktiyle "nil feminizmi" adını verdiğim bir akım geliştirmişti Nil hanımkızımız. Bilindiği üzere şarkılarında bolca koftiden feminizm kırıntıları vardır Nil Karaibrahimgil'in. Güzel şarkılar da yapar, onu sevmediğim sanılmasın ama kendisiyle ilgili baskın kanım feminizmin içinin boşalmasına katkısı olduğu yönünde. Nil'den bahsetme sebebim Artun Ertürk'ün ( adı geçen şarkıda düet yaptıkları Pamela'nın da) tıpkı Nil gibi büyük olduğu söylenmeden büyük laflar etmesi. Cinsellikle ilgili tabuları yıkmak arzusu buram buram okunuyor şarkıdan. Bir anlam karmaşasından bahsedilebilir ama derdin bu olduğu ortada. Bana bayağı eğreti geldi, olmamış geldi. Bu minvalde şarkılar vesair bu ülkede yapılmamış şeyler olsa bile biz dünyada yapılmış örneklerini biliyoruz o nedenle bu motivasyonu yapmacık buluyorum. Bir Ortadoğu ülkesi için yeni şeyler söylediklerini/yaptıklarını zannediyorlar ve evet "sürüden ayrı" görüyorlar kendilerini ama mesele bunların "yeni" olmayışı. Ürettiklerine şaşırmayan-şaşırmayacak olan bir dolu insan var, başka bir büyük grup da tıpkı kendileri gibi yaşıyor. Dünyada üretilen diğer şeylerden haberdarlar. Striptiz görüntülü klip çekilmiş misal bu şarkıya ama striptizin kendisi de, striptizli klip de, cinsel özgürlük lafları da yeni değil. Ve dediğim gibi nefis örnekleri yıllar yıllar önce yapıldı. Ha yeni bir şey söylemek zorundalar mı derseniz, bence değiller. Yüzyıllardır aşktan bahsediliyor neticede şarkılarda ama yeni bir şey yapıyorum iddiası yeni bir şey söylüyor olmayı gerektiriyor. Şarkının sözlerine şuradan bakılabilir.
Şarkıyı dinlemek isteyenler için isim vereyim ( youtube linki veremiyorum, malum ): Cinsellik açık bir kapı.
Korkmayın girin, beğenmezseniz hemen çıkabilirsiniz.

1 yorum:

kafcamus dedi ki...

kıymetli nisa,

gece gece beynim bin beş yüzken, bir ucundan egzersiz kitabı bir ucunda antalya panoları, yaktınız beni resmen. zira üşünmedim klibi buldum seyrettim. "birtakım insanlar müzik yaparken anca bu kadar dallama olabilir" dedim kendi kendime. o acayip hareketler yapan gitarist genç misal, ulan kurtuluş'u oynatmışsın klibinde "bu adam nasıl çalıyor acaba gitarı" falan diye hiç mi bakmamış? hammond org meselesine ise girmeyi içim kaldırmaz!

sonra sözler desen hepten acayip. artık kim yazdıysa "ben bu işe bi eleştirel gireyim, değişik olsun, dikkat çeksin, ne diyim, cinsellik açık kapı, kafiyesi kapamalı, güzel oldu. mesaj kaygısını da hallettik" demiş. o da, zamanında tibet ağırtan'ın (ki muhtelif vesilelerle yazdım, pek severim kendisini) solo albümü "yat geliyorum"u dinlememiş, şarkıyı duymamış.

nisa, youtube kapalı diyor ama biz zamanında bemba'nın kültür hizmeti olarak promosyon vermiştik: buyrun buradan "yat geliyorum"un mavi sakal yorumunu bi dinleyin (tamam tibet söylüyor yine ama solo tibet versiyonunun tadı çok daha başkadır) madem, müziği zaten geçtim de söz yazarlığı konusunda da kıyas imkanınız olsun.